  • IPW50R280CEFKSA1
IPW50R280CEFKSA1
advertisement
Manufacturer No:
IPW50R280CEFKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IPW50R280CEFKSA1
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IPW50R280CEFKSA1
Description:
MOSFET N-CH 500V 13A PG-TO247
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IPW50R280CEFKSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Rise Time
    6.4ns
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    13V
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2008
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Series
    CoolMOS™
  • Fall Time (Typ)
    7.6 ns
  • JESD-609 Code
    e3
  • Turn-Off Delay Time
    40 ns
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Continuous Drain Current (ID)
    13A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Dual Supply Voltage
    500V
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.28Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    42.9A
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • FET Feature
    Super Junction
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Lead Free
    Lead Free
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    3
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    92W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Turn On Delay Time
    8 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    280m Ω @ 4.2A, 13V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    3.5V @ 350μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    773pF @ 100V
  • Factory Lead Time
    52 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    13A Tc
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Number of Pins
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    32.6nC @ 10V