  • IRFBC30ASPBF
IRFBC30ASPBF
advertisement
Manufacturer No:
IRFBC30ASPBF
Manufacturer:
Vishay Siliconix
HK JDW NO:
880-IRFBC30ASPBF
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
IRFBC30ASPBF
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 2.2Ohm @ 2.2A, 10V ±30V 510pF @ 25V 23nC @ 10V 600V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Quantity:
In Stock : 4802
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
IRFBC30ASPBF
    Select All
  • Published
    2016
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Number of Elements
    1
  • Number of Channels
    1
  • Power Dissipation-Max
    74W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    74W
  • Turn On Delay Time
    9.8 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    2.2Ohm @ 2.2A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4.5V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    510pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    3.6A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    23nC @ 10V
  • Rise Time
    13ns
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    600V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V
  • Fall Time (Typ)
    12 ns
  • Turn-Off Delay Time
    19 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    3.6A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    30V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    600V
  • Input Capacitance
    510pF
  • Drain to Source Resistance
    2.2Ohm
  • Rds On Max
    2.2 Ω
  • Height
    4.83mm
  • Length
    10.67mm
  • Width
    9.65mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Supplier Device Package
    D2PAK
  • Weight
    1.437803g
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ