  • IRFH5250DTR2PBF
IRFH5250DTR2PBF
advertisement
Manufacturer No:
IRFH5250DTR2PBF
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IRFH5250DTR2PBF
Package:
8-PowerVDFN
Datasheet:
IRFH5250DTR2PBF
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Cut Tape (CT) 1.4mOhm @ 50A, 10V 6115pF @ 13V 83nC @ 10V 25V 8-PowerVDFN
Quantity:
In Stock : 17983
Step5Bar-code shipping tag
IRFH5250DTR2PBF
    Select All
  • Drain to Source Resistance
    2.2mOhm
  • Rds On Max
    1.4 mΩ
  • Nominal Vgs
    1.8 V
  • Height
    838.2μm
  • Length
    5.9944mm
  • Width
    5mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
  • Package / Case
    8-PowerVDFN
  • Number of Pins
    8
  • Supplier Device Package
    8-PQFN (5x6)
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    HEXFET®
  • Published
    2013
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Max Power Dissipation
    3.6W
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation
    250W
  • Turn On Delay Time
    23 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    1.4mOhm @ 50A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2.35V @ 150μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    6115pF @ 13V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    40A Ta 100A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    83nC @ 10V
  • Rise Time
    72ns
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    25V
  • Fall Time (Typ)
    24 ns
  • Turn-Off Delay Time
    23 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    100A
  • Threshold Voltage
    1.8V
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    25V
  • Input Capacitance
    706pF