  • IRFIBC40GLC
IRFIBC40GLC
advertisement
Manufacturer No:
IRFIBC40GLC
Manufacturer:
Vishay Siliconix
HK JDW NO:
880-IRFIBC40GLC
Package:
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet:
IRFIBC40GLC
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 1.2Ohm @ 2.1A, 10V ±20V 1100pF @ 25V 39nC @ 10V 600V TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Quantity:
In Stock : 25715
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
IRFIBC40GLC
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Supplier Device Package
    TO-220-3
  • Weight
    6.000006g
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2017
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Current Rating
    4A
  • Number of Channels
    1
  • Power Dissipation-Max
    40W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Turn On Delay Time
    12 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    1.2Ohm @ 2.1A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    1100pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    3.5A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    39nC @ 10V
  • Rise Time
    20ns
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    600V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    17 ns
  • Turn-Off Delay Time
    27 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    3.5A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    600V
  • Input Capacitance
    1.1nF
  • Drain to Source Resistance
    1.2Ohm
  • Rds On Max
    1.2 Ω
  • Height
    9.8mm
  • Length
    10.6mm
  • Width
    4.8mm