  • IRKT41/14A
IRKT41/14A
advertisement
Manufacturer No:
IRKT41/14A
HK JDW NO:
884-IRKT41/14A
Package:
ADD-A-PAK (3 + 4)
Datasheet:
IRKT41/14A
Description:
Thyristor SCR Module 1.4KV 985A 7-Pin ADD-A-PAK
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IRKT41/14A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Base Part Number
    KT41
  • Pin Count
    7
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    2
  • Configuration
    SERIES CONNECTED, CENTER TAP, 2 ELEMENTS
  • Case Connection
    ISOLATED
  • JEDEC-95 Code
    TO-240AA
  • Hold Current
    200mA
  • Trigger Device Type
    SCR
  • Voltage - Off State
    1.4kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    2.5V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    850A 890A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    150mA
  • On-State Current-Max
    45000A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    100A
  • Structure
    Series Connection - SCR/Diode
  • Repetitive Peak Off-state Voltage
    1400V
  • Leakage Current (Max)
    15mA
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    45A
  • Non-Repetitive Pk On-state Cur
    985 A
  • Repetitive Peak Reverse Voltage
    1400V
  • Number of SCRs, Diodes
    1 SCR, 1 Diode
  • Desc. of Screw Terminals
    A-K-AK
  • Desc. of Quick-Connects
    2G-2GR
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Mount
    Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    ADD-A-PAK (3 + 4)
  • Number of Pins
    7
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ