  • IRLR7807ZTR
IRLR7807ZTR
advertisement
Manufacturer No:
IRLR7807ZTR
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IRLR7807ZTR
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
IRLR7807ZTR
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tape & Reel (TR) 13.8m Ω @ 15A, 10V ±20V 780pF @ 15V 11nC @ 4.5V 30V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Quantity:
In Stock : 15749
Step5Bar-code shipping tag
IRLR7807ZTR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2003
  • Series
    HEXFET®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    40W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    DRAIN
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    13.8m Ω @ 15A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2.25V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    780pF @ 15V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    43A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    11nC @ 4.5V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    30V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    4.5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • JEDEC-95 Code
    TO-252AA
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    30A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.0138Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    170A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    30V