  • IRS2505LTRPBF
IRS2505LTRPBF
advertisement
Manufacturer No:
IRS2505LTRPBF
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IRS2505LTRPBF
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
IRS2505LTRPBF
Description:
14V PMIC μPFC? Series 5 Pin 14V SC-74A, SOT-753
Purchasing and Inquiry
IRS2505LTRPBF Overview
As far as packaging is concerned, it comes in a SC-74A, SOT-753 package.A Tape & Reel (TR)-packaging method was used to package it.As far as the mounting type of the device is concerned, it is Surface Mount.In order to operate, it should be plugged into 10.5V~20.8V's voltage supply.Device -40°C~125°C operates at -40°C~125°C.There are also other types of ICs in the part, such as the POWER FACTOR CONTROLLER type.The gadget has several 5 terminals.Currently, the startup current is 60μA.A component's pin number remains 5.As a kind of subclass of Switching Regulator or Controllers, it can be seen as a kind of subclass of Switching Regulator or Controllers.Mount Surface Mount includes it.Power for the component is always provided by a 14V volt supply.A supply temperature of 25mA is the maximum it can handle.As for the supplies of the device, they are 14V.There is a 10mA supply current set for the gadget.The μPFC? Series is made up of this device.
IRS2505LTRPBF Features
IRS2505LTRPBF Applications
There are a lot of Infineon Technologies IRS2505LTRPBF PFC PMICs applications.
  • SoC
  • Sense & Conrol
  • Wireless charge devices
  • Engine cooling fan
  • Op-amps
  • Digital audio player
  • HVAC (Heating, Ventilation, and Air Conditioning)
  • DSP power
  • VCO (Voltage-Controlled Oscillator)
  • TVS diodes
Step5Bar-code shipping tag
IRS2505LTRPBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mode
    Critical Conduction (CRM)
  • Current - Startup
    60μA
  • Height
    1.3mm
  • Length
    3mm
  • Width
    1.75mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2004
  • Series
    µPFC™
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Voltage - Supply
    10.5V~20.8V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    14V
  • Power Supplies
    14V
  • Analog IC - Other Type
    POWER FACTOR CONTROLLER
  • Operating Supply Current
    10mA
  • Max Supply Current
    25mA