  • IRU1010-18CYTR
IRU1010-18CYTR
advertisement
Manufacturer No:
IRU1010-18CYTR
Manufacturer:
International Rectifier
HK JDW NO:
3717-IRU1010-18CYTR
Package:
TO-261-4
Datasheet:
IRU1010-18CYTR
Description:
PMIC 4 TO-261-4
Quantity:
In Stock : 1459
Step5Bar-code shipping tag
IRU1010-18CYTR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-261-4
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Number of Functions
    1
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G4
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Current - Output
    1A
  • Voltage - Output
    1.8V
  • Output Voltage 1
    1.8V
  • Input Voltage (Min)
    4.75V
  • Number of Regulators
  • Input Voltage (Max)
    7V
  • Dropout Voltage1-Nom
    1.3V
  • Regulator Type
    FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Min Current Limit
    1.1A
  • Input Voltage Absolute-Max
    7V
  • Adjustability
    FIXED
  • Line Regulation-Max (%/V)
    0.007%
  • Length
    6.5025mm
  • Width
    3.504mm