  • IRU1117-18CYTR
IRU1117-18CYTR
advertisement
Manufacturer No:
IRU1117-18CYTR
Manufacturer:
International Rectifier
HK JDW NO:
3717-IRU1117-18CYTR
Package:
TO-261-4
Datasheet:
IRU1117-18CYTR
Description:
PMIC TO-261-4
Quantity:
In Stock : 14683
Step5Bar-code shipping tag
IRU1117-18CYTR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-261-4
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    BIPOLAR
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Current - Output
    800mA
  • Voltage - Output
    1.8V
  • Output Voltage 1
    1.8V
  • Number of Regulators
    1
  • Dropout Voltage
    1.2V
  • Dropout Voltage1-Nom
    1.2V
  • Voltage Tolerance-Max
    5.3%
  • Min Current Limit
    1.1A
  • Input Voltage Absolute-Max
    7V
  • Adjustability
    FIXED
  • Line Regulation-Max (%/V)
    0.007%