  • IS43TR16128B-15HBL
IS43TR16128B-15HBL
advertisement
Manufacturer No:
IS43TR16128B-15HBL
HK JDW NO:
413-IS43TR16128B-15HBL
Package:
96-TFBGA
Datasheet:
Description:
1.5V V Memory IC 13mm mm
Quantity:
In Stock : 107
Step5Bar-code shipping tag
IS43TR16128B-15HBL
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    96-TFBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~95°C TC
  • Packaging
    Tray
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    96
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Additional Feature
    AUTO/SELF REFRESH
  • Technology
    SDRAM - DDR3
  • Voltage - Supply
    1.425V~1.575V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • JESD-30 Code
    R-PBGA-B96
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.575V
  • Power Supplies
    1.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.425V
  • Memory Size
    2Gb 128M x 16
  • Number of Ports
    1
  • Memory Type
    Volatile
  • Operating Mode
    ASYNCHRONOUS
  • Clock Frequency
    667MHz
  • Supply Current-Max
    0.286mA
  • Access Time
    20ns
  • Memory Format
    DRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    128MX16
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    16
  • Write Cycle Time - Word, Page
    15ns
  • Standby Current-Max
    0.014A
  • Memory Density
    2147483648 bit
  • I/O Type
    COMMON
  • Refresh Cycles
    8192
  • Sequential Burst Length
    48
  • Interleaved Burst Length
    48
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    13mm
  • Width
    9mm