  • IS43TR16640B-15GBL
IS43TR16640B-15GBL
advertisement
Manufacturer No:
IS43TR16640B-15GBL
HK JDW NO:
413-IS43TR16640B-15GBL
Package:
96-TFBGA
Datasheet:
Description:
Memory IC 13mm mm
Step5Bar-code shipping tag
IS43TR16640B-15GBL
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    96-TFBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~95°C TC
  • Packaging
    Tray
  • JESD-609 Code
    e1
  • Number of Terminations
    96
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • Additional Feature
    AUTO/SELF REFRESH
  • HTS Code
  • Technology
    SDRAM - DDR3
  • Voltage - Supply
    1.425V~1.575V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PBGA-B96
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.575V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.425V
  • Memory Size
    1Gb 64M x 16
    Volatile
  • Operating Mode
    SYNCHRONOUS
  • Clock Frequency
    667MHz
  • Access Time
    20ns
  • Organization
    64MX16
  • Memory Width
    16
  • Write Cycle Time - Word, Page
    15ns
  • Memory Density
    1073741824 bit
  • Length
    13mm
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Width
    9mm