  • IS61DDB21M18A-300B4L
IS61DDB21M18A-300B4L
advertisement
Manufacturer No:
IS61DDB21M18A-300B4L
HK JDW NO:
413-IS61DDB21M18A-300B4L
Package:
165-LBGA
Datasheet:
Description:
165 Pin Memory IC 18 Mb kb 15mm mm 550mA mA 18b b
Step5Bar-code shipping tag
IS61DDB21M18A-300B4L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    165-LBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    165
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    165
  • Additional Feature
    PIPELINED ARCHITECTURE
  • Technology
    SRAM - Synchronous, DDR II
  • Voltage - Supply
    1.71V~1.89V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.89V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.71V
  • Memory Size
    18Mb 1M x 18
  • Number of Ports
    2
  • Nominal Supply Current
    550mA
  • Memory Type
    Volatile
  • Clock Frequency
    300MHz
  • Access Time
    450 ps
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    1MX18
  • Memory Width
    18
  • Address Bus Width
    20b
  • Density
    18 Mb
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    18b
  • Length
    15mm
  • Height Seated (Max)
    1.4mm