  • ISD1750SYI
ISD1750SYI
advertisement
Manufacturer No:
ISD1750SYI
HK JDW NO:
576-ISD1750SYI
Package:
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Purchasing and Inquiry
ISD1750SYI Overview
In this case, Surface Mount is used to mount the PCB.The 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)'s package appeals to electronics recorder.Voice recorder online is compatible with Operating Temperature -40°C~85°C TA.2.4V~5.5V is powered by a voltage.As well as providing all the benefits of voice record and playback, the ChipCorder? Series is easy to operate.The system is able to deliver Automatic Gain Control, Volume Control.The Type Internal is integrated with it.During a sound, 4kHz~12kHz samples are taken per second.Input signal Analog - Single Ended, Microphone goes into the voice recorder online.The Surface Mount is mounted on top of online voice recorder.
ISD1750SYI Features
Embedded in the 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
Operating temperature of -40°C~85°C TA
ISD1750SYI Applications
  • GPS
  • Voice recorders
  • Toys
  • Portable products
  • Industrial applications
  • Automotive communications
  • Automotive communications
  • Cellular phones
  • Consumer applications
  • Navigation systems
Step5Bar-code shipping tag
ISD1750SYI
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Series
    ChipCorder®
  • Feature
    Automatic Gain Control, Volume Control
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    2.4V~5.5V
  • Interface
    Pushbutton, SPI
  • Oscillator Type
    Internal
  • Output Signal
    Analog - Single Ended, PWM Speaker Output
  • Duration
    33 ~ 100 Sec
  • Input Signal
    Analog - Single Ended, Microphone
  • Messaging
    Multiple
  • Sampling Frequency
    4kHz~12kHz
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA