  • ISD1750SYIR
ISD1750SYIR
advertisement
Manufacturer No:
ISD1750SYIR
HK JDW NO:
576-ISD1750SYIR
Package:
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Purchasing and Inquiry
ISD1750SYIR Overview
This is done with Surface Mount after it has been mounted on the PCB voice recorder online.The package of the 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) is appreciated by electronic recorder.There is an Operating Temperature of -40°C~85°C TA supported by this online voice recorder.To operate 2.4V~5.5V, voltage is supplied.In addition to voice recording and playback, the ChipCorder? Series is user-friendly and easy to use.As a result, Automatic Gain Control, Volume Control can be delivered.There is an integrated Internal-type.In a sound, 4kHz~12kHz represents the number of samples per second.The voice recorder online receives the input signal of Analog - Single Ended, Microphone.Upon online voice recorder, Surface Mount is mounted.Based on Tape & Reel (TR)'s materials, voice recorder online is packaged.
ISD1750SYIR Features
Embedded in the 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
Operating temperature of -40°C~85°C TA
ISD1750SYIR Applications
  • GPS
  • Automotive communications
  • Automotive communications
  • Industrial applications
  • Navigation systems
  • Consumer applications
  • Voice recorders
  • Portable products
  • Toys
  • Cellular phones
Step5Bar-code shipping tag
ISD1750SYIR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    ChipCorder®
  • Feature
    Automatic Gain Control, Volume Control
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    2.4V~5.5V
  • Interface
    Pushbutton, SPI
  • Oscillator Type
    Internal
  • Output Signal
    Analog - Single Ended, PWM Speaker Output
  • Duration
    33 ~ 100 Sec
  • Input Signal
    Analog - Single Ended, Microphone
  • Messaging
    Multiple
  • Sampling Frequency
    4kHz~12kHz