  • ISL12027IV27Z
ISL12027IV27Z
advertisement
Manufacturer No:
ISL12027IV27Z
HK JDW NO:
391-ISL12027IV27Z
Package:
TSSOP
Datasheet:
ISL12027IV27Z
Description:
8 Terminations3.3V Real Time ClocksTimer or RTC Subcategory0.032MHz Min 2.7V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
ISL12027IV27Z Overview
real time clocks is located in package TSSOP.As of Bulk, time clock is packaged in this way.There is the possibility of terminating transmission lines with 8 terminations, which means that the equipment used to terminate the line will match its characteristic impedance.In this case, the voltage supplied to the electronic component is 3.3V.It is included as part of Timer or RTC.A real time analog clock's memory size is 512B, which is available for storing programs and data.It should not exceed 0.032MHz as the output frequency of the real time analog clock.Mounting type Surface Mount matches the RTC module.As a power supply for the real time clock, a value of 3/5V is used.There are 8 pins on it.RTC time is important to maintain the supply voltage at 3.3V in order to maintain high efficiency.Temperatures higher than -40°C should be used.Lower than 85°C is the recommended operating temperature.In order for it to operate, real time clocks require a minimal supply voltage of 2.7V.There is 5.5V maximum supply voltage for real time clocks.
ISL12027IV27Z Features
TSSOP package
8 terminations
3/5V power supplies
Be maintained at 3.3V for high efficiency.
ISL12027IV27Z Applications
  • Automotive
  • Security Systems
  • Server
  • Digital Recording
  • Copier
  • Utility Meter
  • Point-of-Sale Equipment
  • Network Appliance
  • Copy machines
  • Medicine Dispenser
Step5Bar-code shipping tag
ISL12027IV27Z
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Number of Pins
    8
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2010
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Timer or RTC
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    2-Wire, I2C, Serial
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Memory Size
    512B
  • Clock Frequency
    0.032MHz
  • Logic Function
    Clock
  • Time Format
    HH:MM:SS
  • Date Format
    YY-MM-DD-dd
  • Time-Min
    SECONDS
  • Interrupt Capability
    Y
  • Volatile
    NO
  • Information Access Method
    I2C
  • Height
    1.05mm
  • Length
    3.05mm
  • Width
    4.5mm