  • ISL12029AIB27Z-T
ISL12029AIB27Z-T
advertisement
Manufacturer No:
ISL12029AIB27Z-T
HK JDW NO:
668-ISL12029AIB27Z-T
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
ISL12029AIB27Z-T
Description:
ISL12029A Real Time Clocks Alarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer
Step5Bar-code shipping tag
ISL12029AIB27Z-T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Feature
    Alarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Type
    Clock/Calendar
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    ISL12029A
  • Interface
    I2C, 2-Wire Serial
  • Time Format
    HH:MM:SS (12/24 hr)
  • Date Format
    YY-MM-DD-dd
  • Current - Timekeeping (Max)
    10μA~20μA @ 2.7V~5.5V
  • Voltage - Supply, Battery
    1.8V~5.5V