  • ISL12029AIV27Z
ISL12029AIV27Z
advertisement
Manufacturer No:
ISL12029AIV27Z
HK JDW NO:
668-ISL12029AIV27Z
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
ISL12029AIV27Z
Description:
ISL12029A Real Time ClocksAlarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer
Purchasing and Inquiry
ISL12029AIV27Z Overview
real time clocks is located in package 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width).Time clock is packaged in the manner of Tube.In this electrical RTC, the supply voltage is 2.7V~5.5V.There is a type Clock/Calendar for this electrical real time clock.There is an electronic component mounted in the way of Surface Mount.The temperature should always be kept at -40°C~85°C to ensure safe operation.When operating, you can ensure Alarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer.The family in which RTCs belongs are ISL12029A.The supply voltage of this electrical digital time clock is 1.8V~5.5V.
ISL12029AIV27Z Features
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
ISL12029AIV27Z Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. ISL12029AIV27Z Real Time Clocks applications.
  • High duration timers
  • Point-of-Sale Equipment
  • Network Hubs
  • Daily alarms
  • Wearables, Portables
  • Data loggers
  • White goods
  • Digital voice recorders
  • Embedded Time Stamping
  • Modem
Step5Bar-code shipping tag
ISL12029AIV27Z
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Feature
    Alarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Clock/Calendar
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    ISL12029A
  • Interface
    I2C, 2-Wire Serial
  • Time Format
    HH:MM:SS (12/24 hr)
  • Date Format
    YY-MM-DD-dd
  • Current - Timekeeping (Max)
    10μA~20μA @ 2.7V~5.5V
  • Voltage - Supply, Battery
    1.8V~5.5V