  • ISL12029IB27AZ-T
ISL12029IB27AZ-T
advertisement
Manufacturer No:
ISL12029IB27AZ-T
HK JDW NO:
668-ISL12029IB27AZ-T
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
ISL12029IB27AZ-T
Description:
ISL12029 Real Time ClocksAlarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer
Purchasing and Inquiry
ISL12029IB27AZ-T Overview
In the 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package, real time clocks is embedded as a dependency.There is a way to package time clock in the form of a Tape & Reel (TR).It is important to keep in mind that the supply voltage of this electrical RTC is 2.7V~5.5V.This electrical real time clock has the type Clock/Calendar.Surface Mount is the way this real time clock (RTC) is mounted on the system board.There should be -40°C~85°C operating temperature.Operating with Alarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer are possible.In the family ISL12029, RTCs are a member.Keeping in mind that the supply voltage of this electrical digital time clock is 1.8V~5.5V is important.
ISL12029IB27AZ-T Features
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
ISL12029IB27AZ-T Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. ISL12029IB27AZ-T Real Time Clocks applications.
  • Routers
  • Hand-Held Devices
  • Telecommunications
  • Health Care
  • IoT
  • Electronic metering
  • Embedded Systems
  • Power Meters
  • Network powered devices
  • Digital voice recorders
Step5Bar-code shipping tag
ISL12029IB27AZ-T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Feature
    Alarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Type
    Clock/Calendar
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    ISL12029
  • Interface
    I2C, 2-Wire Serial
  • Time Format
    HH:MM:SS (12/24 hr)
  • Date Format
    YY-MM-DD-dd
  • Current - Timekeeping (Max)
    10μA~20μA @ 2.7V~5.5V
  • Voltage - Supply, Battery
    1.8V~5.5V