  • ISL12029IV27Z
ISL12029IV27Z
advertisement
Manufacturer No:
ISL12029IV27Z
HK JDW NO:
391-ISL12029IV27Z
Package:
TSSOP
Datasheet:
ISL12029IV27Z
Description:
14 Terminations 3.3V Real Time Clocks Timer or RTC Subcategory 0.032MHz Min 2.7V V Max 5.5V V
Step5Bar-code shipping tag
ISL12029IV27Z
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Number of Pins
    14
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Timer or RTC
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    2-Wire, I2C, Serial
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Memory Size
    512B
  • Clock Frequency
    0.032MHz
  • Logic Function
    Clock
  • Number of Timers
    1
  • Time Format
    HH:MM:SS
  • Date Format
    YY-MM-DD-dd
  • Time-Min
    SECONDS
  • Interrupt Capability
    Y
  • Volatile
    NO
  • Information Access Method
    I2C
  • Length
    5mm
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Width
    4.4mm