  • ISL23710WIU10Z-T
ISL23710WIU10Z-T
advertisement
Manufacturer No:
ISL23710WIU10Z-T
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-ISL23710WIU10Z-T
Package:
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
ISL23710WIU10Z-T
Description:
Digital PotentiometersXDCP? Series Up/Down (U/D, INC, CS)
Purchasing and Inquiry
ISL23710WIU10Z-T Overview
The package contains 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) files.This pentometer begins to be stored by Volatile.This digital potentiometer has 1 embedded circuits.For securing digital analogics, it is available in the Tape & Reel (TR) package.This pentometer has 128 taps to protect against overcurrent.Mounting in Surface Mount is recommended.potentionmeters with ±2.7V~5.5V voltage capabilities can be used.This digital potentiometers operate temperature at the range of -40°C~85°C.10kOhm can limit the flow.
ISL23710WIU10Z-T Features
Available in 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
ISL23710WIU10Z-T Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC ISL23710WIU10Z-T Digital Potentiometers applications.
  • Industrial control
  • Programmable computer
  • Wheatstone bridges
  • Joysticks
  • Cell phone
  • Programmable power supplies
  • DAC
  • Power meter
  • Programmable I to V converter
  • Modern office equipment
Step5Bar-code shipping tag
ISL23710WIU10Z-T
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Supplier Device Package
    10-MSOP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    10kOhm
  • Voltage - Supply
    ±2.7V~5.5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    Up/Down (U/D, INC, CS)
  • Number of Circuits
    1
  • Memory Type
    Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    128
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    70
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±50ppm/°C