  • ISL28023FR60Z-T7A
ISL28023FR60Z-T7A
advertisement
Manufacturer No:
ISL28023FR60Z-T7A
HK JDW NO:
668-ISL28023FR60Z-T7A
Package:
24-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
ISL28023FR60Z-T7A
Purchasing and Inquiry
ISL28023FR60Z-T7A Overview
There is a package of Tape & Reel (TR) for it. In order to save space, it is included in the 24-VFQFN Exposed Pad package. Amounting it according to Surface Mount is done. When functioning, the temperature should be kept at -40°C~125°C. Because of its exceptional performance, it is an excellent choice for Digital Power Monitor. The 3V~5.5V supply voltage allows for high efficiency. It uses an analog integrated circuit POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT. It has a total of 24 terminations. There is a peak temperature of NOT SPECIFIED during reflow. There are 24 pins on this device. As a result of the 3.3V voltage supply, high efficiency is achieved. There are 2 channels that can be accessed. It is standard for the supply voltage (Vsup) to be higher than 3V for normal operation. 5.5V is set as Vsup (maximum supply voltage). The input voltage of 0V~60V is provided.
ISL28023FR60Z-T7A Features
24-VFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
ISL28023FR60Z-T7A Applications
  • Portable device
  • Remote control
  • LCD flipper
  • Power adapter
  • User-available push-button control panel
  • Multimedia classroom
  • Remote system
  • Video conference system
  • Notebook
  • Set top box
Step5Bar-code shipping tag
ISL28023FR60Z-T7A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-VFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Applications
    Digital Power Monitor
  • HTS Code
  • Voltage - Supply
    3V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    24
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-N24
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Number of Channels
    2
  • Analog IC - Other Type
    POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
  • Voltage - Input
    0V~60V
  • Adjustable Threshold
    YES
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    4mm
  • Width
    4mm