  • ISL8016IR33Z-T7A
ISL8016IR33Z-T7A
advertisement
Manufacturer No:
ISL8016IR33Z-T7A
HK JDW NO:
668-ISL8016IR33Z-T7A
Package:
20-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
ISL8016IR33Z-T7A
Description:
2.7V ISL8016 DC DC Voltage Regulator 1 Outputs 525kHz~3.9MHz Tape & Reel (TR) 6A 20-VFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 10539
Step5Bar-code shipping tag
ISL8016IR33Z-T7A
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-VFQFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    ISL8016
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Min)
    2.7V
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    6A
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Topology
    Buck
  • Frequency - Switching
    525kHz~3.9MHz