  • ISL85003AFRZ-T
ISL85003AFRZ-T
advertisement
Manufacturer No:
ISL85003AFRZ-T
HK JDW NO:
391-ISL85003AFRZ-T
Package:
DFN
Datasheet:
ISL85003AFRZ-T
Description:
12 Terminals DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 500kHz Tape & Reel (TR) 3A DFN
Purchasing and Inquiry
ISL85003AFRZ-T Overview
There is an optimized performance in this voltage regulator because it utilizes the Tape & Reel (TR) package. There are 12 terminations in this voltage regulator. There are two types of analog ICs in this voltage regulator 12v: SWITCHING REGULATOR ICs, which are the ones used in older voltage regulator 12vs. The harley voltage regulator is available as a DFN package to save space. DC DC switching regulator is configured with 1 outputs. ICs such as this voltage regulator are capable of generating Adjustable outputs through their output pins. Voltage regulator's switching frequency reaches 500kHz. DC DC switching regulator's maximum design flexibility comes from its output current of 3A. This voltage regulator's peak reflow temperature is so high as to make it virtually indestructible. For operation, voltage regulator provides a nominal input voltage of 12V. For this switching regulator, we recommend keeping the output voltage at at least 800mV volts. A 3A A maximum output current is required to meet the switching regulator operation requirements. DC DC switching regulator offers a maximum output voltage of 18V as its maximum output voltage. Switching regulators operate at 18V supply voltages. There is no external influence on harley voltage regulator as it consumes 3.2mA A of quiescent current. This voltage regulator allows stable operation due to its high maximum operating temperature 125°C. For reliable operation, switching regulator operates at -40°C degrees Celsius. An input voltage of 4.5V is the minimum voltage that it supports. The DC-DC switching regulator is designed to operate at its maximum input voltage. There are 12 pins on this voltage regulator. DC DC switching regulator has 5V voltage-output capability.
ISL85003AFRZ-T Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 260
Operating supply voltage of 18V
ISL85003AFRZ-T Applications
  • Flaw detection equipment
  • Household control circuits
  • Drilling machines
  • Balance equipment
  • Medical monitoring systems
  • Analog precision reference circuits
  • Digital display device
  • Constant current circuits
  • Combined machine tools
  • Power supplies of electronic gadgets
Step5Bar-code shipping tag
ISL85003AFRZ-T
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    DFN
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    12
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    12
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    95 %
  • Output Type
    Adjustable
  • Max Output Current
    3A
  • Operating Supply Voltage
    18V
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Temperature Grade
    AUTOMOTIVE
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    3A
  • Quiescent Current
    3.2mA
  • Max Output Voltage
    18V
  • Voltage - Output
    5V
  • Min Input Voltage
    4.5V
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Frequency - Switching
    500kHz
  • Max Input Voltage
    18V
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • Min Output Voltage
    800mV
  • Switcher Configuration
    BUCK
  • Height Seated (Max)
    0.9mm
  • Length
    4mm
  • Width
    3mm