  • ISL9111EH33Z-T7A
ISL9111EH33Z-T7A
advertisement
Manufacturer No:
ISL9111EH33Z-T7A
HK JDW NO:
391-ISL9111EH33Z-T7A
Package:
SOT-23-6
Datasheet:
ISL9111EH33Z-T7A
Description:
6 Terminals 6-Pin DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 1.2MHz Tape & Reel 1A SOT-23-6
Quantity:
In Stock : 396
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
ISL9111EH33Z-T7A
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23-6
  • Number of Pins
    6
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -20°C
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    97 %
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    240mA
  • Input Voltage-Nom
    1.2V
  • Temperature Grade
    OTHER
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Current - Output
    1A
  • Voltage - Output
    3.3V
  • Topology
    Boost
  • Min Input Voltage
    800mV
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Frequency - Switching
    1.2MHz
  • Max Input Voltage
    6.5V
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • Length
    2.9mm