  • ISPPAC-CLK5304S-01T48C
ISPPAC-CLK5304S-01T48C
advertisement
Manufacturer No:
ISPPAC-CLK5304S-01T48C
HK JDW NO:
477-ISPPAC-CLK5304S-01T48C
Package:
48-LQFP
Description:
3.3V Clock Generator, Fanout Distribution, Zero Delay Buffer 267MHz ISPPAC-CLK53 Clock Generators ispClock? Series 48 Pins 48-LQFP 48 Terminals Surface Mount 3V~3.6V Tray
Purchasing and Inquiry
ISPPAC-CLK5304S-01T48C Overview
It is packaged using the Tray method since it is a clock IC. Embedded in the 48-LQFP package is this Clock PLL. This clock generator ic can sustain 240 degrees of temperature during reflowing. There are 48 terminations found in this file. Basically, this time clock generator needs a voltage of 3.3V. In this case, HSTL, LVCMOS, LVDS, LVPECL, LVTTL, SSTL is designed to be the input of the clock generator. 1 circuits are implemented to access the electronic component's full performance. Using this clock-based frequency synthesizer, you can achieve a maximum frequency of 267MHz. With the Surface Mount, it is easy to install this electric component on the panel. 3.6V would be the maximum supply voltage for this clock generator. For safety reasons, this frequency generator's supply voltage should remain above 3V. There are 3V~3.6V different supply voltages that can be provided for this RF synthesizer. The temperature should be set at 0°C~70°C to ensure reliable performance. As the name suggests, this is a clock generator that is compatible with eHSTL, HSTL, LVCMOS, LVTTL, SSTL logic levels. This electronic component can be classified as a Clock Generator, Fanout Distribution, Zero Delay Buffer. Microprocessors are specifically designed to use this clock-generating IC, which has a 48-bit output. According to the base part number, its related parts can be founded. There are 48 pins on the frequency generator that are available for use. There is a maximum supply voltage of 3.3V that frequency generators can handle. The device is usually classified as a type of Clock Drivers device. There are a number of electronic parts in the ispClock? series, including this one. 5304-family clock generators are similar.
ISPPAC-CLK5304S-01T48C Features
Available in the 48-LQFP
Supply voltage of 3.3V
Operating supply voltage of 3.3V
ISPPAC-CLK5304S-01T48C Applications
  • Simple clock clean-up circuits
  • Wireless infrastructure
  • CB radios
  • Set-top boxes
  • Signal modulation and demodulation
  • Computers to manage memory cards
  • Test equipment
  • Peripheral devices
  • Televisions
  • PCI express cards
Step5Bar-code shipping tag
ISPPAC-CLK5304S-01T48C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    48-LQFP
  • Number of Pins
    48
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • Series
    ispClock™
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    48
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Clock Generator, Fanout Distribution, Zero Delay Buffer
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Subcategory
    Clock Drivers
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    ISPPAC-CLK53
  • Output
    eHSTL, HSTL, LVCMOS, LVTTL, SSTL
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Number of Circuits
    1
  • Nominal Supply Current
    150mA
  • Frequency (Max)
    267MHz
  • Family
    5304
  • Input
    HSTL, LVCMOS, LVDS, LVPECL, LVTTL, SSTL
  • Ratio - Input:Output
    2:4
  • PLL
    Yes with Bypass
  • Differential - Input:Output
    Yes/No
  • fmax-Min
    267 MHz
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm