  • ISPPAC-CLK5510V-01TN48I
ISPPAC-CLK5510V-01TN48I
advertisement
Manufacturer No:
ISPPAC-CLK5510V-01TN48I
HK JDW NO:
477-ISPPAC-CLK5510V-01TN48I
Package:
48-LQFP
Description:
3.3V 320MHz ISPPAC-CLK5510 Clock Generators ispClock? Series 48 Pins 48-LQFP 48 Terminals Surface Mount 3V~3.6V Tray
Purchasing and Inquiry
ISPPAC-CLK5510V-01TN48I Overview
In order to package it as a clock IC, the Tray package is used. As part of the 48-LQFP package, this clock generator is embedded. When reflowed, this frequency generator can withstand a maximum temperature of 260. There are a total of 48 terminations in this file. This time clock generator should be voltaged at 3.3V. In this case, HSTL, LVCMOS, LVDS, LVPECL, LVTTL, SSTL is designed to be the input of the clock generator. It is possible to access the full performance of the electrical part by implementing 1 circuits. It provides a maximum frequency of 320MHz. The Surface Mount allows the electrical component to be installed conveniently on the panel. It would take a maximum supply voltage of 3.6V to operate this time clock generator. In order to maintain safety, this frequency generator should be supplied with voltages above 3V. As long as there are 3V~3.6V supply voltages provided, clock generator ic should work. Test statistics suggest setting the ambient temperature at -40°C~85°C, which is -40°C~85°C. It's compatible with HSTL, LVCMOS, LVDS, LVPECL, LVTTL, SSTL logic levels. Microprocessors are specifically designed to use this clock-generating IC, which has a 48-bit output. These related electrical parts are available for the base part number ISPPAC-CLK5510. Clock generator is designed with 48 pins. In terms of the supply voltage, analog clock generator can handle 3.3V volts. The device is usually classified as a type of Clock Drivers device. ispClock? series electronic parts are used in this part. This clock generator offers low timing skew at 0.05 ns Max. By searching for the 5500 family, it is possible to find similar electrical components. In PLL BASED CLOCK DRIVER logic circuits, this electronic frequency generator is used primarily as a clock component.
ISPPAC-CLK5510V-01TN48I Features
Available in the 48-LQFP
Supply voltage of 3.3V
Operating supply voltage of 3.3V
ISPPAC-CLK5510V-01TN48I Applications
  • Signal generator
  • Automatic control system test
  • Modems
  • FMCW Radar
  • Digital HDTV systems
  • Pulsed digital systems
  • CB radios
  • FM demodulation networks for FM operations
  • Computers to manage memory cards
  • Precision auxiliary angle deflection measurement
Step5Bar-code shipping tag
ISPPAC-CLK5510V-01TN48I
  • Package / Case
    48-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    48
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    48
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    ISPPAC-CLK5510
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Nominal Supply Current
    150mA
  • Frequency (Max)
    320MHz
  • Family
    5500
  • Input
  • Ratio - Input:Output
    1:10
  • Logic IC Type
    PLL BASED CLOCK DRIVER
  • PLL
    Yes with Bypass
  • Differential - Input:Output
    Yes/Yes
  • Divider/Multiplier
    Yes/No
  • fmax-Min
    320 MHz
  • Same Edge Skew-Max (tskwd)
    0.05 ns
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm