  • ISPPAC-CLK5520V-01T100C
ISPPAC-CLK5520V-01T100C
advertisement
Manufacturer No:
ISPPAC-CLK5520V-01T100C
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-ISPPAC-CLK5520V-01T100C
Package:
100-LQFP
Description:
3.3V 320MHz ISPPAC-CLK5520 Clock Generators ispClock? Series 100 Pins 100-LQFP 100 Terminals Surface Mount 3V~3.6V Tray
Purchasing and Inquiry
ISPPAC-CLK5520V-01T100C Overview
A clock integrated circuit is packaged in a Tray-shaped package because it is for use as a clock. Embedded in the 100-LQFP package is this Clock PLL. The frequency generator is capable of withstanding a maximum temperature of 240 during reflowing. 100 terminations can be found in frequency generators. Basically, a voltage of 3.3V should be applied to this electronic frequency generator. In this clock generator, HSTL, LVCMOS, LVDS, LVPECL, LVTTL, SSTL is used as the input to the clock. For a full understanding of the electronic part's performance, 1 circuits are implemented. 320MHz is the maximal value for normal operation. This component can be conveniently installed on the panel thanks to the Surface Mount. It would be possible to supply this clock PLL with 3.6V of power. For safety reasons, this frequency synthesizer should have a voltage supply above 3V. This clock PLL works with a supply voltage of 3V~3.6V. Using the test statistics, it is estimated that the ambient temperature should be set to 0°C~70°C. This is a clock generator compatible with HSTL, LVCMOS, LVDS, LVPECL, LVTTL, SSTL logic levels. This clock-generating IC is a 100-bit device designed explicitly for microprocessors. According to the base part number, its related parts can be founded. The frequency generator is equipped with 100 pins. The maximum supply voltage that clock generator can handle is 3.3V. Clock Drivers-type frequency generators are usually classified as this type. It is part of the ispClock? series of electronic components. 20 signal outputs enable clock PLL to magnify output frequency as high as possible. Low timing skew is offered by this RF synthesizer at maximum 0.05 ns. When searching for parts belonging to the 5500 family, similar electric components can be found. Electronic frequency generator is mainly used for constructing PLL BASED CLOCK DRIVER logic circuits.
ISPPAC-CLK5520V-01T100C Features
Available in the 100-LQFP
Supply voltage of 3.3V
Operating supply voltage of 3.3V
ISPPAC-CLK5520V-01T100C Applications
  • Fiber Channel
  • Coherent carrier tracking
  • High-speed communication applications
  • Radio receivers
  • Phase modulation cellular systems
  • Wi-Fi routers
  • Televisions
  • Antenna automatic tracking
  • Microprocessor clock multipliers
  • Test and instrumentation equipment
Step5Bar-code shipping tag
ISPPAC-CLK5520V-01T100C
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    100
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    ISPPAC-CLK5520
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    20
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Nominal Supply Current
    150mA
  • Frequency (Max)
    320MHz