  • ITA6V1U1RL
ITA6V1U1RL
advertisement
Manufacturer No:
ITA6V1U1RL
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-ITA6V1U1RL
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
ITA6V1U1RL
Description:
TVS DIODE 5VWM 12VC 8SOIC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ITA6V1U1RL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Depth
    4mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    ITA6V1
  • Pin Count
    8
  • Number of Elements
    6
  • Working Voltage
    5V
  • Polarity
    Unidirectional
  • Number of Channels
    6
  • Leakage Current
    10μA
  • Element Configuration
    Common Anode
  • Power Line Protection
    No
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    25A 8/20μs
  • Max Reverse Leakage Current
    10μA
  • Clamping Voltage
    12V
  • Peak Pulse Current
    25A
  • Reverse Standoff Voltage
    5V
  • Max Surge Current
    25A
  • Peak Pulse Power
    300W
  • Direction
    Bidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    6.51V
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    5V
  • Capacitance @ Frequency
    1500pF @ 1MHz
  • Reverse Breakdown Voltage
    6.1V
  • Max Breakdown Voltage
    6.51V
  • ESD Protection
    Yes
  • Height
    1.25mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    ITA, TRANSIL™
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1.5nF
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Power Rating
    300W
  • Voltage - Rated DC
    6.1V
  • Max Power Dissipation
    300W