  • IXBH20N360HV
IXBH20N360HV
advertisement
Manufacturer No:
IXBH20N360HV
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-IXBH20N360HV
Package:
TO-247-3 Variant
Datasheet:
IXBH20N360HV
Description:
IGBT 3600V 70A TO-247HV
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IXBH20N360HV
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3 Variant
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2014
  • Series
    BIMOSFET™
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Power Dissipation
    430W
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    430W
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    3.4V
  • Max Collector Current
    70A
  • Reverse Recovery Time
    1.7 μs
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    3.6kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    3600V
  • Test Condition
    1500V, 20A, 10 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3.4V @ 15V, 20A
  • Gate Charge
    110nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    220A
  • Td (on/off) @ 25°C