  • IXBX25N250
IXBX25N250
advertisement
Manufacturer No:
IXBX25N250
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-IXBX25N250
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IXBX25N250
Description:
IGBT 2500V 55A 300W PLUS247
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IXBX25N250
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2010
  • Series
    BIMOSFET™
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • Additional Feature
    LOW CONDUCTION LOSS
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    300W
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    300W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    3.3V
  • Max Collector Current
    55A
  • Reverse Recovery Time
    1.6 μs
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    2.5kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    2500V
  • Turn On Time
    694 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3.3V @ 15V, 25A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    650 ns
  • Gate Charge
    103nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    180A
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    5V