  • IXCY10M45S
IXCY10M45S
advertisement
Manufacturer No:
IXCY10M45S
HK JDW NO:
401-IXCY10M45S
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
IXCY10M45S
Description:
2 Terminations10V IXC*10M Current regulatorIXC Series -55°C~150°C Min 450V Max 20V
Purchasing and Inquiry
IXCY10M45S Overview
Buck boost converter is embedded in the Tube package.In the same manner as TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63, voltage regulator is packaged.This electronic part is mounted in the way of Surface Mount.As a rule of thumb, the operating temperature should not exceed -55°C~150°C.In addition to the 2 termination, there are a number of terminations that are used, which are achieved by terminating a transmission line with a voltage regulator that matches the characteristic impedance of the line.In the IXC*10M family, current regulator is a member.It is mounted by Surface Mount on this current regulator.The constant current should work as long as it is powered by a 10VV power source, and therefore must be plugged into a 10VV outlet.100mA offers maximum design flexibility due to its output current.ANALOG CIRCUIT is the analog IC in this power converter.The maximum voltage of 20V that can be supplied to the buck boost converter is supported.As a result, these current regulations are included in a part called Power Management Circuits, which consists of these current regulations.A minimum supply voltage of 450V is required for its operation.It is a type of FPGA belonging to the IXC series.The operating supply current supplied for its operation reaches 25μA.When 15mA is reached, the maximum number of supply currents (Isup) are supplied for current regulation's operation.Due to its maximal input voltage, 450V provides maximum design power converter flexibility.10mA features maximum voltage regulator's design flexibility due to its maximal output current.
IXCY10M45S Features
Tube package
IXC*10M family
The maximal supply voltage of 20V
IXC series
IXCY10M45S Applications
There are a lot of IXYS IXCY10M45S Current Regulation/Managements applications.
  • Automotive current measurement
  • DC-to-dc converters
  • DC motor control
  • Programmable current source
  • Diesel injection controls
  • Level translating
  • Transmission controls
  • Vehicle dynamic controls
  • Smart battery packs
  • Power management
Step5Bar-code shipping tag
IXCY10M45S
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Weight
    1.59999g
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
    IXC
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Number of Terminations
    2
  • HTS Code
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    10V
  • Terminal Pitch
    2.3mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    IXC*10M
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Function
    Current Regulator
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Max Output Current
    10mA
  • Max Supply Voltage
    20V
  • Min Supply Voltage
    450V
  • Analog IC - Other Type
    ANALOG CIRCUIT
  • Operating Supply Current
    25μA
  • Current - Output
    100mA
  • Max Input Voltage
    450V
  • Supply Current-Max (Isup)
    15mA
  • Height Seated (Max)
    2.51mm
  • Length
    6.54mm
  • Width
    6.1mm