  • IXFN420N10T
IXFN420N10T
advertisement
Manufacturer No:
IXFN420N10T
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
415-IXFN420N10T
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
IXFN420N10T
Description:
MOSFET N-CH 100V 420A SOT-227
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IXFN420N10T
  • Factory Lead Time
    30 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    SOT-227-4, miniBLOC
  • Number of Pins
    4
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Published
    2009
  • Series
    GigaMOS™ HiPerFET™
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel (Ni)
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED, UL RECOGNIZED
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    1070W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    ISOLATED
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    2.3m Ω @ 60A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    5V @ 8mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    47000pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    420A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    670nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    100V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Continuous Drain Current (ID)
    420A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.0023Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    1000A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    100V