  • IXGA12N100
IXGA12N100
advertisement
Manufacturer No:
IXGA12N100
HK JDW NO:
401-IXGA12N100
Datasheet:
IXGA12N100
Description:
IGBT 1000V 24A 100W TO263AA
Step5Bar-code shipping tag
IXGA12N100
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    2000
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    HIGH SPEED
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    100W
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    IXG*12N100
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Power - Max
    100W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    3.5V
  • Max Collector Current
    24A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1000V
  • Turn On Time
    100 ns
  • Test Condition
    800V, 12A, 120 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3.5V @ 15V, 12A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    900 ns
  • Gate Charge
    65nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    48A
  • Td (on/off) @ 25°C
    100ns/850ns
  • Switching Energy
    2.5mJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    5V