  • IXGA12N60BD1
IXGA12N60BD1
advertisement
Manufacturer No:
IXGA12N60BD1
HK JDW NO:
401-IXGA12N60BD1
Datasheet:
IXGA12N60BD1
Description:
IGBT 600V 24A 100W TO263AA
Step5Bar-code shipping tag
IXGA12N60BD1
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    2002
  • Series
    HiPerFAST™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
    2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    100W
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    IXG*12N60
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Power - Max
    100W
  • Transistor Application
    MOTOR CONTROL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2.1V
  • Max Collector Current
    24A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Turn On Time
    40 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.1V @ 15V, 12A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    400 ns
  • Gate Charge
    32nC
  • Td (on/off) @ 25°C