  • IXGH12N60CD1
IXGH12N60CD1
advertisement
Manufacturer No:
IXGH12N60CD1
HK JDW NO:
401-IXGH12N60CD1
Datasheet:
IXGH12N60CD1
Description:
Trans IGBT Chip N-CH 600V 24A 3-Pin(3+Tab) TO-247AD
Step5Bar-code shipping tag
IXGH12N60CD1
    Select All
  • Turn On Time
    40 ns
  • Test Condition
    480V, 12A, 18 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.7V @ 15V, 12A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    170 ns
  • Gate Charge
    32nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    48A
  • Td (on/off) @ 25°C
    20ns/60ns
  • Switching Energy
    90μJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    5V
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
    TO-247-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    6.500007g
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2002
  • Series
    HiPerFAST™, Lightspeed™
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Power Dissipation
    100W
  • Base Part Number
    IXG*12N60
    1
  • Element Configuration
    Standard
  • Turn On Delay Time
    20 ns
  • Power - Max
    100W
    N-CHANNEL
  • Turn-Off Delay Time
    60 ns
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Max Collector Current
    24A