  • IXGH17N100U1
IXGH17N100U1
advertisement
Manufacturer No:
IXGH17N100U1
HK JDW NO:
401-IXGH17N100U1
Datasheet:
IXGH17N100U1
Description:
IGBT 1000V 34A 150W TO247AD
Step5Bar-code shipping tag
IXGH17N100U1
    TO-247-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    6.500007g
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    1997
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Max Power Dissipation
    150W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Current Rating
    34A
  • Base Part Number
    IXG*17N100
    1
  • Element Configuration
    Standard
  • Turn On Delay Time
    100 ns
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Rise Time
    200ns
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Turn-Off Delay Time
    500 ns
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    3.5V
  • Max Collector Current
    34A
  • Reverse Recovery Time
    50ns
  • JEDEC-95 Code
    TO-247AD
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1000V
  • Turn On Time
    300 ns
  • Test Condition
    800V, 17A, 82 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3.5V @ 15V, 17A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    1900 ns
  • Gate Charge
    100nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    68A
  • Td (on/off) @ 25°C
    100ns/500ns
  • Switching Energy
    3mJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    5V