  • IXGH20N120
IXGH20N120
advertisement
Manufacturer No:
IXGH20N120
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-IXGH20N120
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IXGH20N120
Description:
Trans IGBT Chip N-CH 1.2KV 40A 3-Pin(3+Tab) TO-247
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IXGH20N120
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Turn On Time
    57 ns
  • Test Condition
    800V, 20A, 47 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.5V @ 15V, 20A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    1250 ns
  • IGBT Type
    PT
  • Gate Charge
    63nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    80A
  • Td (on/off) @ 25°C
    28ns/400ns
  • Switching Energy
    6.5mJ (off)
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Weight
    6.500007g
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2002
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Max Power Dissipation
    150W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    IXG*20N120
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    150W
  • Transistor Application
    MOTOR CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.2kV
  • Max Collector Current
    40A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV