  • IXGH24N60B
IXGH24N60B
advertisement
Manufacturer No:
IXGH24N60B
HK JDW NO:
401-IXGH24N60B
Datasheet:
IXGH24N60B
Description:
Trans IGBT Chip N-CH 600V 48A 3-Pin(3+Tab) TO-247AD
Step5Bar-code shipping tag
IXGH24N60B
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    3
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Max Power Dissipation
    150W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Current Rating
    48A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    IXG*24N60
    1
  • Element Configuration
    POWER CONTROL
  • Rise Time
    15ns
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Max Collector Current
    48A
  • JEDEC-95 Code
    TO-247AD
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Turn On Time
    40 ns
  • Test Condition
    480V, 24A, 10 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.3V @ 15V, 24A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    350 ns
  • Gate Charge
    90nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    96A
  • Td (on/off) @ 25°C
    25ns/150ns
  • Switching Energy
    600μJ (on), 800μJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    5V
  • Fall Time-Max (tf)
    150ns
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
    TO-247-3
  • Number of Pins
  • Weight
    6.500007g
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ