  • IXGH25N100U1
IXGH25N100U1
advertisement
Manufacturer No:
IXGH25N100U1
HK JDW NO:
401-IXGH25N100U1
Datasheet:
IXGH25N100U1
Description:
IGBT 1000V 50A 200W TO247AD
Step5Bar-code shipping tag
IXGH25N100U1
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    1997
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
    3
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Additional Feature
    HIGH SPEED
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    200W
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    IXG*25N100
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
    Standard
  • Power - Max
    200W
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    3.5V
  • Max Collector Current
    50A
  • Reverse Recovery Time
    50 ns
  • JEDEC-95 Code
    TO-247AD
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1000V
  • Turn On Time
    100 ns
  • Test Condition
    800V, 25A, 33 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3.5V @ 15V, 25A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    720 ns
  • Gate Charge
    130nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    100A
  • Td (on/off) @ 25°C
    100ns/500ns
  • Switching Energy
    5mJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    5.5V