  • IXGH28N140B3H1
IXGH28N140B3H1
advertisement
Manufacturer No:
IXGH28N140B3H1
HK JDW NO:
401-IXGH28N140B3H1
Datasheet:
IXGH28N140B3H1
Description:
IGBT 1400V 60A 300W TO247
Step5Bar-code shipping tag
IXGH28N140B3H1
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    2010
  • Series
    GenX3™
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
    3
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    300W
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
    Standard
  • Power - Max
    300W
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    3.6V
  • Max Collector Current
    60A
  • Reverse Recovery Time
    350 ns
  • JEDEC-95 Code
    TO-247AD
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.4kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1400V
  • Turn On Time
    66 ns
  • Test Condition
    960V, 28A, 5 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3.6V @ 15V, 28A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    915 ns
  • Gate Charge
    88nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    150A
  • Td (on/off) @ 25°C
    16ns/190ns
  • Switching Energy
    3.6mJ (on), 3.9mJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    5V