  • IXGH42N30C3
IXGH42N30C3
advertisement
Manufacturer No:
IXGH42N30C3
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-IXGH42N30C3
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IXGH42N30C3
Description:
IGBT 300V 223W TO247
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IXGH42N30C3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2007
  • Series
    GenX3™
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    223W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    223W
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Input Type
    Standard
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    300V
  • Max Collector Current
    42A
  • JEDEC-95 Code
    TO-247AD
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    300V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    1.54V
  • Turn On Time
    43 ns
  • Test Condition
    200V, 21A, 10 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    1.85V @ 15V, 42A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    229 ns
  • IGBT Type
    PT
  • Gate Charge
    76nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    250A
  • Td (on/off) @ 25°C
    21ns/113ns
  • Switching Energy
    120μJ (on), 150μJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    5V
  • Fall Time-Max (tf)
    120ns
  • Height
    21.46mm
  • Length
    16.26mm
  • Width
    5.3mm