  • IXGP12N100AU1
IXGP12N100AU1
advertisement
Manufacturer No:
IXGP12N100AU1
Manufacturer:
IXYS
HK JDW NO:
415-IXGP12N100AU1
Package:
TO-220-3
Datasheet:
IXGP12N100AU1
Description:
Quantity:
In Stock : 4706
Step5Bar-code shipping tag
IXGP12N100AU1
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    2000
  • Pbfree Code
    yes
    3
  • Additional Feature
    HIGH SPEED, FAST
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    100W
  • Base Part Number
    IXG*12N100
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
  • Power - Max
    100W
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1kV
  • Max Collector Current
    24A
  • Reverse Recovery Time
    60ns
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1000V
  • Turn On Time
    100 ns
  • Test Condition
    800V, 12A, 120 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    4V @ 15V, 12A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    900 ns
  • Gate Charge
    65nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    48A
  • Td (on/off) @ 25°C
    100ns/850ns
  • Switching Energy
    4mJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    5.5V