  • IXGT28N60B
IXGT28N60B
advertisement
Manufacturer No:
IXGT28N60B
HK JDW NO:
401-IXGT28N60B
Datasheet:
IXGT28N60B
Description:
Trans IGBT Chip N-CH 600V 40A 3-Pin(2+Tab) TO-268
Step5Bar-code shipping tag
IXGT28N60B
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2003
  • Part Status
    Obsolete
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    FAST
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    150W
  • Base Part Number
    IXG*28N60
  • Pin Count
    3
  • Power - Max
    150W
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Max Collector Current
    40A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Turn On Time
    15 ns
  • Test Condition
    480V, 28A, 10 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2V @ 15V, 28A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    400 ns
  • Gate Charge
    68nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    80A
  • Td (on/off) @ 25°C
    15ns/175ns
  • Switching Energy
    2mJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    5.5V