  • IXGX32N170AH1
IXGX32N170AH1
advertisement
Manufacturer No:
IXGX32N170AH1
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-IXGX32N170AH1
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IXGX32N170AH1
Description:
IGBT 1700V 32A 350W PLUS247
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IXGX32N170AH1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Max Power Dissipation
    350W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    IXG*32N170
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    350W
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Input Type
    Standard
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.7kV
  • Max Collector Current
    32A
  • Reverse Recovery Time
    150 ns
  • JEDEC-95 Code
    TO-247AD
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.7kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1700V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    4V
  • Turn On Time
    74 ns
  • Test Condition
    850V, 32A, 2.7 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    5V @ 15V, 21A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    362 ns
  • IGBT Type
    NPT
  • Gate Charge
    157nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    110A
  • Td (on/off) @ 25°C