  • IXSH24N60AU1
IXSH24N60AU1
advertisement
Manufacturer No:
IXSH24N60AU1
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-IXSH24N60AU1
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IXSH24N60AU1
Description:
IGBT 600V 48A 150W TO247
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IXSH24N60AU1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    6.500007g
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2000
  • Series
    HiPerFAST™
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    150W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    IXS*24N60
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    150W
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Input Type
    Standard
  • Turn On Delay Time
    100 ns
  • Transistor Application
    MOTOR CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Turn-Off Delay Time
    450 ns
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Max Collector Current
    48A
  • Reverse Recovery Time
    50ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Turn On Time
    300 ns
  • Test Condition
    480V, 24A, 10 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.7V @ 15V, 24A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    925 ns
  • Gate Charge
    75nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    96A
  • Td (on/off) @ 25°C
    100ns/450ns
  • Switching Energy
    2mJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • VCEsat-Max
    2.7 V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    6.5V