  • IXXK300N60B3
IXXK300N60B3
advertisement
Manufacturer No:
IXXK300N60B3
HK JDW NO:
401-IXXK300N60B3
Package:
TO-264-3, TO-264AA
Datasheet:
IXXK300N60B3
Description:
IGBT Transistors XPT 600V IGBT 300A
Step5Bar-code shipping tag
IXXK300N60B3
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-264-3, TO-264AA
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2012
  • Series
    GenX3™, XPT™
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    2.3kW
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    2300W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.6V
  • Max Collector Current
    550A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Turn On Time
    137 ns
  • Test Condition
    400V, 100A, 1 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    1.6V @ 15V, 100A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    430 ns
  • IGBT Type
    PT
  • Gate Charge
    460nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    1140A
  • Td (on/off) @ 25°C
    50ns/190ns
  • Switching Energy
    3.45mJ (on), 2.86mJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    5.5V