  • IXYA20N120A4HV
IXYA20N120A4HV
advertisement
Manufacturer No:
IXYA20N120A4HV
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-IXYA20N120A4HV
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
IXYA20N120A4HV
Description:
DISC IGBT XPT-GENX4 TO-263D2
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IXYA20N120A4HV
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Series
    GenX4™, XPT™
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    375W
  • Reverse Recovery Time
    54ns
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    80A
  • Test Condition
    800mV, 20A, 10 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    1.9V @ 15V, 20A
  • IGBT Type
    PT
  • Gate Charge
    46nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    135A
  • Td (on/off) @ 25°C