  • IXYH30N120C3D1
IXYH30N120C3D1
advertisement
Manufacturer No:
IXYH30N120C3D1
HK JDW NO:
401-IXYH30N120C3D1
Datasheet:
IXYH30N120C3D1
Description:
IGBT Transistors XPT 1200V IGBT GenX4 XPT IGBT
Step5Bar-code shipping tag
IXYH30N120C3D1
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Mount
    TO-247-3
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2012
  • Series
    GenX3™, XPT™
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    416W
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    416W
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Input Type
    Standard
  • Turn On Delay Time
    23 ns
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Turn-Off Delay Time
    126 ns
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.2kV
  • Max Collector Current
    66A
  • Reverse Recovery Time
    195ns
  • JEDEC-95 Code
    TO-247AD
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    3.7V
  • Turn On Time
    71 ns
  • Test Condition
    600V, 30A, 10 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3.3V @ 15V, 30A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    296 ns
  • Gate Charge
    69nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    133A
  • Td (on/off) @ 25°C
    19ns/130ns
  • Switching Energy
    2.6mJ (on), 1.1mJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    5V
  • Height
    21.46mm
  • Length
    16.26mm
  • Width
    5.3mm