  • IXYH40N120B3
IXYH40N120B3
advertisement
Manufacturer No:
IXYH40N120B3
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-IXYH40N120B3
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IXYH40N120B3
Description:
IGBT 1200V 96A 577W TO247
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IXYH40N120B3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2012
  • Series
    GenX3™, XPT™
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED
  • Max Power Dissipation
    577W
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Input Type
    Standard
  • Turn On Delay Time
    22 ns
  • Power - Max
    577W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Turn-Off Delay Time
    177 ns
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2.9V
  • Max Collector Current
    96A
  • JEDEC-95 Code
    TO-247AD
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Turn On Time
    84 ns
  • Test Condition
    600V, 40A, 10 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.9V @ 15V, 40A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    411 ns
  • Gate Charge
    87nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    200A
  • Td (on/off) @ 25°C