  • IXYJ20N120C3D1
IXYJ20N120C3D1
advertisement
Manufacturer No:
IXYJ20N120C3D1
HK JDW NO:
401-IXYJ20N120C3D1
Datasheet:
IXYJ20N120C3D1
Description:
IGBT Transistors XPT 1200V IGBT GenX7 XPT IGBT
Step5Bar-code shipping tag
IXYJ20N120C3D1
  • Published
    2013
  • Series
    GenX3™, XPT™
    1 (Unlimited)
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    105W
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Base Part Number
    IXY*20N120
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    105W
  • Input Type
    Standard
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.2kV
  • Max Collector Current
    21A
  • Reverse Recovery Time
    195 ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    4V
  • Test Condition
    600V, 20A, 10 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3.4V @ 15V, 20A
  • Gate Charge
    53nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    84A
  • Td (on/off) @ 25°C
    20ns/90ns
  • Switching Energy
    1.3mJ (on), 500μJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    5V
  • Height
    21.34mm
  • Length
    16.13mm
  • Width
    5.21mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mount
    TO-247-3
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ